Разлика помеѓу преработките на „Февруари“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB)
'''Февруари''' или '''Сечко''' е вториот [[месец]] во годината според [[грегоријански календар|грегоријанскиот календар]]. Тој е месецот со најмалку [[ден]]ови според овој [[календар]], со 28 дена во редовните години и 29 дена во престапните години.
 
Февруари е третиот месец од зимата во [[северна хемисфера|северната хемисфера]]. Во [[јужна хемисфера|јужната хемисфера]], февруари е сезонски еквивалентен во [[северна хемисфера|северната хемисфера]] (кој штокојшто е трет месец од летото).
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Месеци]]
[[Категорија:Февруари| ]]