Разлика помеѓу преработките на „Румелија“

Додадени 29 бајти ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров using AWB)
'''Румелиски пашалак''' (турски: ''Rumeli'', "Земја на ромеите") е назив за поранешна отоманска провинција која ги вклучува земјите на [[Балкан|Балканскиот Полуостров]], односно денешните современи држави [[Албанија]], [[Босна]], [[Бугарија]], [[Грција]], [[Србија]] и [[Македонија]].
 
{{Административна поделба на Отоманското Царство}}
{{Вилаети на Отоманската империја}}
 
{{Нормативна контрола}}