Разлика помеѓу преработките на „Станислав Бинички“

с
→‎Училиште „Станислав Бинички“: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Училиште „Станислав Бинички“: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
 
== Училиште „Станислав Бинички“ ==
Во почетокот на 20тиот век, фомирано е училиштето за ниско музичко образование, со седиште во Белград, во улицата „Сењачкој“ број 31, која го носи називот по Станислав Бинички. Низ ова школо поминале многу врвни уметиници на денешницава, кои штокоишто основното музичко образование го стекнале од врвни педагоги и стручњаци од ова школо.
Некои од споменатите музички уметници, денес на светски признат глас се: [[Александар Маџар]], [[Ивица Ватович]], [[Бојан Чалдович]], [[Радмила Вардалич]] и многу други.
Тие го стекнале знаењето од: [[Војислав Вукович Терзич]], [[Радојке Херман]], [[Емилије Герасимович]], [[Душана Антоновича]] и други музички педагози.