Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

с
→‎Сингапур: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (clean up, replaced: Јануари → јануари (3) using AWB)
с (→‎Сингапур: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
 
=== Сингапур ===
Најголемата прослава и централна манифестација за Новогодишната вечер во [[Сингапур]] се оддржува на Мариновиот брег, на која обично присувствуваат околу 250.000 луѓе. Други места на кои штокоишто има прослави за дочек на Новата година, а се во близина на Мариновиот брег, се хотелите: Фултон, Марина Мадарин, Риц-Карлтон Милениум, Марина Беј Сендс, итн.
 
На кејот, 20.000 балони исполенти со 500.000 желби на Сингапурците приредуваат визуелна уметничка приредба исполнет со брилијатни бои со помош на светлосни ефекти. Присутните се забавувани од различни улични актери и концерти, кои се оддржуваат на пловечка платформа до брегот. Учествуваат актери и изведувачи како од земјата така и од странство. Целата манифестација се пренесува во живо на телевизија. Последните десет секунди до полноќ,се одбројувани од изведувачите заедно со публиката. На тоа следни спектакуларен огномет, кој го осветлува целиот брег.