Разлика помеѓу преработките на „Киселец“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Забелешка: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB)
с (→‎Забелешка: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
==Забелешка==
 
Листови слични на листовите на киселец има едно многу отровно растение, козлец ([[латински јазик|лат.]] Arum maculatum L). Листовите на козлецот, кои штокоишто се појавуваат во рана [[пролет]], додека се уште се мали можат да ги измамат само неискусните собирачи на треви, бидејќи, иако според контурите се слични на киселецот, тие имаат сосема друга [[боја]] и конзистенција. Во случај на сомневање на оваа разлика, не треба да се испробува вкусот на листовите, бидејќи отровните листови на козлецот предизвикуваат силно печење, потекувања и воспаление на [[слузница]]та на [[уста]]та.
 
==Поврзано==