Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Одземени 3 бајти ,  пред 9 месеци
с
Правописна исправка, replaced: кои што → коишто (3) using AWB
с (→‎Индустријата на брза храна: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен (2) using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: кои што → коишто (3) using AWB)
 
===Европа===
Во градовите на античкиот Рим, поголемиот дел од населението живееле во [[инсула|инсули]], згради во кои имало повеќе станови. Жителите зависеле од продавачите на храна за поголемиот дел од своите оброци. Наутро јаделе леб потопен во вино како мала ужинка, а зготвен зеленчук и чорби подоцна во текот на денот.<ref>{{cite book | title=The Ancient Roman City | publisher=JHU Press | author=Stambaugh, John E. | year=1988 | pages=200, 209 | isbn=978-0-8018-3692-3}}</ref> Во [[Среден век]], во големите градови и урбаните места како што се [[Лондон]] и [[Париз]], постоеле голем број продавачи кои штокоишто продавале брза храна, како што се пити, пасти, колач, вафли, палачинки и зготвени меса. Како и во римские градови за време на антиката, овие продавачи ги снабдувале со јадење оние кои штокоишто немале средства за готвење на храна, особено луѓето кои живееле сами. За разлика од богатите градски семејства, многумина не можеле да си дозволатда изнајмат дом со кујнска опрема, па јаделе брза храна. Патниците биле исто така чести гости во ваквите ресторани.<ref>{{cite book | title=Food and Eating in Medieval Europe | publisher=Bloomsbury Academic | author=Carling, Martha | year=2003 | pages=27–51 | isbn=978-1852851484}}</ref>
 
===Велика Британија===
{{Внимание}}
Синџирите на брзата храна дојдоа до пресврт од некои групи на потрошувачите, како што е Центарот за наука на Јавниот интерес. Долго време имаше критики во врска со Fast food, како што се калоричните производи и големините на порциите. Во 2001 година, истражувачката работа на Eric Schlosser (Ерик Склозер) – Fast Food Nation, им обезбеди на американците детален поглед на културата на брзата храна од најниско па се до највисоко рангираните.
Во 2008 година, Caeser Barber се обиде да тужи голем број на ресторани со брза храна затоа што направиле тој да се здебели. Случајот никогаш не излезе пред суд. Многу научници ја истакнаа значајноста на брзата храна во многу урбани легенди, кои штокоишто предвидуваат дека модерните потрошувачи имаат амбивалентни врски со Fast food, особено децата. Оваа вина е предвидена со храна, каде чудни измислици со загадување и невнимателност се крајно поверувани.
 
Друга загризжувачка работа е порастот на Slow Food, или движењата на локалната храна. Овие движења трагаат по обезбедување на локална кујна и состојки и со тоа директно се спротивставуваат на законите и навиките и го карактеризираат изборот на брзата храна.