Разлика помеѓу преработките на „Пролог“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
'''Пролог''' ([[Грчки јазик|грч.]]: πρόλογος (прологос) од зборовите про што значи ''пред'' и логос што значи ''збор'') е отворање на некоја приказна или текст. Во прологот најчесто се воспоставуваат околностите и се поставува рамка со позадинските детали. Тоа често е некоја друга приказна која што претходела на главната, или пак тоа се само дополнителни информации кои штокоишто авторот сметал дека е важно да ги напомене пред да започне главниот дел.
 
Обратно од пролог или [[антоним]] на пролог е [[епилог]].
 
 
[[Категорија:Книжевност]]