Разлика помеѓу преработките на „Планетите во астрологијата“

с
→‎Астрономски податоци: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем (6) using AWB)
с (→‎Астрономски податоци: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
[[Сатурн]] е џиновска [[планета]] која орбитира околу [[Сонце]]то на далечина од 886 милиони милји, во период од 29 ½ години. Не е многу помал од [[Јупитер]], со среден дијаметар од 75.000 милји.
 
Најчудната карактеристика на Сатурн се неговите прстени (има 4 прстени), кои штокоишто се составени од милиони делови што се вртат во рамнината на екваторот на планетата. Сатурн ротира еднаш во 10 часа и 14 минути, а оваа брзо вртење предизвикува сплескување на половите. Многу е сличен на Јупитер.
 
Кога [[Галилео Галилеј]] го видел првпат преку [[телескоп]] во [[1610]] година, не можел да ги види убаво прстените. Прстените прв ги видел [[Холандија|холанѓанецот]] Хјугенс во [[1655]] година, којшто ги опишал како „сплескани прстени, кои никаде не ја допираат планетата“.