Разлика помеѓу преработките на „Пер Мертезакер“

Одземен 1 бајт ,  пред 6 месеци
с
→‎Интернационална кариера: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с
с (→‎Интернационална кариера: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
== Интернационална кариера ==
 
Во септември 2004, [[Јирген Клинсман]] го повика Мертезакер за натпреварот против [[Иран]] на 9 октомври 2004. На само 19 години Мертецакер стана еден од најмладите играчи кои штокоишто дебитирале за Германија. Со неговата мирна, но ефктивна игра, тој им парираше на [[Роберт Хут]] и [[Кристоф Мецелдер]].
 
На [[2006 ФИФА Светско Првенство|Светското првенство во 2006]] тој беше нападнат од [[Леонардо Куфре]] откако Германија победи со 4-2 на пенали. Тој доби мала повреда во колкот и удар од таа препирка. Откако Германија изгуби во полу-финалето од Италија Мертезакер изјави дека една од неговите нозе е повредена, но и дека не е од претходниот напад, туку се здобил со повреда на претходните натпревари и со тоа го пропуштил натпреварот за 3<sup>тото</sup> место