Разлика помеѓу преработките на „Конкуренција“

Одземен 1 бајт ,  пред 7 месеци
с
→‎Конкуренцијата во бизнисот: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (→‎Наводи: Отстранување на категорија using AWB)
с (→‎Конкуренцијата во бизнисот: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
Во бизнисот постојат три видови конкуренција:
* Формата која има најограничена употреба е директната конкуренција (наречена исто така и конкуренција по категорија или бренд конкуренција), каде што производите коишто ја вршат истата функција се натпреваруваат помеѓу себе. На пример, еден бренд на комбиња се натпреварува со неколку други брендови на истиот производ. Постојат случаи каде две конкурентски компании се натпреваруваат на баш на овој начин. Eдната компанија воведува нови производи во својот асортиман, што доведува до воведување на истите видови производи и од страна на другата компанија.
* Втората форма е „конкуренција на супститути“ или индиректна конкуренција, каде што се натпреваруваат производи кои штокоишто се скоро па еднакви едни со други. На пример, путерот се натпреварува со маргаринот, мајонезот со други разни сосови и намази.
* Најшироко распостранетата форма на конкуренција е вообичаено наречена „буџетска конкуренција“. Во оваа категорија е вклучено се она на што потрошувачот би сакал да ги потроши своите расположливите финансиски средства. На пример, семејство кое располага со дваесет илјади долари може да одбере да ја потроши сумата на многу различни производи, кои можат да се гледаат како конкуренти едни на други за потрошувачката на семејството. Оваа форма на конкуренција во некои наврати е опишана и како „конкуренција на добивка“.
*