Разлика помеѓу преработките на „Алберт Ајнштајн“

Додадени 80 бајти ,  пред 8 месеци
с
Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
 
== Научна кариера ==
Ајнштајн студирал во [[Цирих]] на ''Eidgenössische Technische Hochschule'' од [[1896]] до [[1900]] година каде му е доделена учителска диплома. Во [[1901]] година станал државјанин на [[Швајцарија]]. По завршени студии Ајнштајн се вработува во Патентниот завод на Швајцарија. Ајнштајн докторирал во [[1905]] година со теза "Нов вид на воспоставување на молекуларни димензии" ("''Eine neue Bestimmung der Moleküldimensionen''"). Истата година напишал неколку студии кои ги имаат воспоставено темелите на современата физика. Неговите истражувања се дотолку импресивни оти немале обимни наводи во поранешната научна литература и представувале битен исчекор кон нови разбирања на физичките феномени. Три од нив, на темите на [[брауново движење|брауновото движење]], [[фотоелектричен ефект]] и [[специјален релативитет|специјална релативност]] се од посебна важност бидејќи разјасниле набљудувања за кои штокоишто до тогаш не постоеле научни објасненија.
 
Ајнштајн станал светска позната личност по неговата формулација на теоријата на релативитетот во [[1915]] година. Неговата популарност има достигнато такво ниво што во секојдневниот говор зборот ''Ајнштајн'' претставува синоним за интелигентен или генијален. Последните години од својот живот ги посветил на изучување на обединувањето на теориите на гравитација и електромагнетизам.
[[Категорија:Американски нобеловци]]
[[Категорија:Еврејски нобеловци]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]