Разлика помеѓу преработките на „Ботниски Залив“

Додадени 78 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: кои што → коишто (2) using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced: кои што → коишто (2) using AWB)
'''Ботнискиот Залив''' или '''Ботнички Залив''' ([[фин.]] ''Pohjanlahti'', [[швед.]] ''Bottniska viken'') се наоѓа во северниот дел на [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Се наоѓа помеѓу [[Финска]] на исток, [[Шведска]] на запад и [[Оланд|Оландските Острови]] на југ.
 
Заливот е долг 725 км, а широк 80 км и зафаќа површина од 117.000 км². Најголемата забележана длабочина во овој залив изнесува 295 м, а просечната длабочина изнесува 60 м. Најголеми реки кои штокоишто се влеваат во Ботнискиот Залив се:
* [[Уме]]
* [[Луле (река)|Луле]]
* [[Оуле]]
 
Најголеми градови кои штокоишто се наоѓаат на бреговите на овој залив се:
 
* [[Оулу]]
== Поврзано ==
* [[Висок Брег]]
 
 
 
{{Список на мориња}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Заливи во Атлантскиот Океан]]
[[Категорија:Балтичко Море]]
[[Категорија:Географија на Финска]]
[[Категорија:Географија на Шведска]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]