Разлика помеѓу преработките на „Џејмс Стјуарт“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: пришто → при што using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: актер → глумец (7) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: пришто → при што using AWB)
 
}}
 
[[Бригаден генерал|Бригадниот генерал]] '''Џејмс Мејтланд "Џими" Стјуарт''' ([[20 мај]] [[1908]] – [[2 јули]] [[1997]]) е иконски [[САД|американски]] глумец-[[оскар]]овец, најпознат по својата скромна персона на екранот. Во текот на својата богата кариера глуми во низа филмови - општо признати како класици - а и пет пати е номиниран за [[оскар]], приштопри што добива еден за најдобар глумец и еден за животно достигнување.
 
Роден е во [[Индијана]] близу [[Питсбург]] и најпрво започнува кариера на [[архитектура|архитект]] пред да биде привлечен од [[театар]]от на колеџ. По првичниот успех на [[Бродвеј]], филмско деби во [[Холивуд]] има во [[1935]] година. Кариерата започнува да му се движи по нагорна линија по филмовите кои ги работи под режисерската палка на [[Френк Капра]], меѓу кои е и онаа улога во ''[[Г. Смит оди во Вашингтон]]'' - улога која ќе му донесе и номинација за [[оскар]]. Во текот на седумте децении минати во Холивуд, Стјуарт игра низа разноврсни улоги и сепак ја создава својата препознатлива слика преку класиците од типот на ''[[Филаделфиска приказна]]'', ''[[Харви]]'', ''[[Ова е прекрасен живот]]'', ''[[Прозорец во дворот]]'' и ''[[Вртоглавица (филм)|Вртоглавица]]''.