Разлика помеѓу преработките на „Центрифугална сила“

Додадени 82 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB)
{{Classical mechanics}}
[[Податотека:Kettenkarussel.jpg|мини|десно|Деца кои под дејство на центрифугалната сила се возат на вртелешка.]]
'''Центрифугална сила''' — [[инерцијална сила]], која што се појавува при вртење во круг и е насочена радиално од оската на ротација кон надвор. Често е предизвикана од [[инерцијата]] на телото. Последиците, односно влијанието на центрифугалната сила се често забележливи во секојдневниот живот, пример за тоа е [[центрифугата на машината за перење на алишта]] којашто ја исфрла водата нанадвор, истотакаисто така при [[возењето на мотор, велосипед]] при што возачот мора да се навалува, односно да “легнува” на кривината.
Во [[класичната механика]] центрифугалната сила означува
*... отпорот на кого телото по [[принципот на инерција]] се спротиставува на промената на неговиот правец на движење, кога се движи по искривена патека. Центрифугалната сила е спротивна на [[центрипеталната]], но тие се исти по големина. Во случајов [[центрифугалната сила]] е онаа која што ја предизвикува промената на правецот на движење. Во [[алембертовата инерција]] стојат центрифугалната и центрипеталната сила во рамнотежа.
[[Категорија:Класична механика]]
[[Категорија:Центрифугација]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]