Разлика помеѓу преработките на „Вештачки сателит“

Додадени 82 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB
с (Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB)
[[Sputnik 1]] помогна да се идентификува со густина од високи атмосферски слоеви , преку мерење на неговата орбитални промени и обезбедени податоци за радио -сигнал во јоносферата . Непредвиденото објавување на Спутник 1 "успехот предизвикан од криза Спутник во САД започна таканаречена вселенската трка во рамките на Студената војна.
 
''[[Sputnik 2]]'' беше лансиран на 3 ноември 1957 година и врши првиот патничко летало во орбитата, со кучето со име [[Laika]]. <ref>{{cite web|title=A Brief History of Animals in Space |publisher=[[NASA]] |url=http://history.nasa.gov/animals.html|accessdate=2007-08-08}}</ref>
 
Во мај 1946 година, поектот [[Project RAND]] беше објавен на Идеен проект на [[Preliminary Design of an Experimental World-Circling Spaceship]], кој изјави: "сателитно летало со соодветни инструменти може да се очекува да биде еден од најпотентните научни алатки на дваесеттиот век. [6] Во САД ја разгледува можноста за лансирање орбитни сателити од 1945 година во рамките на Бирото за аеронаутика на американската морнарица. на Американското Воено Воздухопловство е проект РАНД конечно го објави извештајот погоре, но не веруваат дека сателитот е потенцијално воено оружје; Наместо тоа, тие го сметаат за средство за науката, политиката, и пропагандата. Во 1954 година, секретарот за одбрана изјави: " I know of no American satellite program." [7]
*'''[[Молнија орбита:]]'' Високо елиптична орбита со наклон од 63.4° и орбитален период од половина ѕвезден ден (отприлика 12 часа). Таков сателит поголемиот дел од времето го поминува над одредена област над планетата.
*'''[[Тундра орбита:]]'' Високо елиптична орбита со наклон од 63.4° и орбитален период од еден ѕвезден ден (отприлика 24 часа). Таков сателит поголемиот дел од времето го поминува над одредена област над планетата.
*'''[[Хиперболични орбити:]]'' Орбита со ексцентричност поголема од 1. Таква орбита истотакаисто така има брзина поголема по модул од брзината на бегство и како таква, ќе ја победи гравитационата сила на земјата и ќе продолжи да патува засекогаш.
*'''[[Параболични орбити:]]'' Орбита со ексцентричност еднаква на 1. Таква орбита исто така има брзина еднаква по модул на брзината на бегство и затоа ќе ја победи гравитацијата и ќе патува додека неговата брзина во однос на планетата не стане 0. Ако брзината на таква орбита се зголеми, орбитата ќе стане хиперболична орбита.
*'''[[Орбити кои бегаат:]]'' Брзи параболични орбити каде што предметот има брзина на бегство и се оддалечува од планетата.
{{Вселенски лет}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Сателити| ]]
[[Категорија:Далечинско истражување]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]