Име на Југославија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 82 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB)
** Socialistična federativna republika Jugoslavija
 
Поради големината на името често биле користени кратенки кои се однесувале на Социјалистичка Федеративна Република Југославија, иако државата најпозната била само како „Југославија“. Најчестата и најупотребувана кратенка е „СФРЈ“, иако „СФР Југославија“ истотакаисто така било употребувано во официјална улога, посебно од страна на медиумите.
 
== Наводи==
[[Категорија:Кралство Југославија]]
[[Категорија:Имиња на држави]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]