Модра ветрушка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 79 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB)
Ова е птица со средна големина. Машкото е сивкастосино, освен нозете и делот под опашката кои се црвени. Женката има сив грб и крилја, портокалова глава и стомак, и бело лице со црни ленти кај очите.
Младите се кафеави одозгора, а светложолти одоздола со темни ленти, и лице како кај женката.
Модрата ветрушка е долга од 28 до 34 см со [[распон на крилја]] од 65 до 75 см.
 
==Исхрана и размножуавње==
 
Оваа птица се храни со поголеми [[инсекти]], но истотакаисто така и со помали [[цицачи]] и [[птици]].
Модрата ветрушка се размножува во колонии, и употребува едно [[Птичје гнездо|гнездо]] повеќепати. Снесува од 2-4 јајца.
Животниот век ѝ е од 13 до 25 години во дивината, и околу 18 во заробеништво.
 
==Наводи==
[[Категорија:Птици на Македонија]]
[[Категорија:Соколовидни]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]