Разлика помеѓу преработките на „Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 1999 година“

с
Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB
с (Правописна исправка, replaced: истотака → исто така using AWB)
'''Финалето на УЕФА Лигата на шампионите 1999 година''' било 44-то по ред финале на [[УЕФА Лига на шампиони|Лигата на шампионите и стариот Европски куп]] кое е одиграно на 26 мај 1999. на стадионот [[Камп ноу]] во [[Барселона]]. Учесници во финалето биле [[Англија|англискиот]] [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]] и [[Германија|германскиот]] [[ФК Бајерн Минхен|Баерн Минхен]]. Натпреварот остнал во сеќавање како еден од најпознатите натпревари во светскиот фудбал, најмногу поради двата гола на Манчестер Јунајтед кој дошле во судиското продолжение од мечот во кое тие направиле пресврт и од 0-1 стигнале до победа од 2-1 иако речиси цел натпревар биле во негатива.<ref>{{cite news| url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/sport/football/353842.stm| title=Јунајтед шампион на Европа| publisher=[[BBC|BBC Sport]]| date=[[26. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=January 30, 2009}}</ref><ref>{{cite news| url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/sport/football/353890.stm| title= Finale UEFA Lige prvaka 1999.: Ključni trenutci| publisher=[[BBC|BBC Sport]]| date=[[26. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=January 30, 2009}}</ref>
 
Победата на Јунајтед само ја дополнила нивната фантастична сезона 1998-99<ref>{{cite news| url=http://www.guardian.co.uk/football/1999/may/26/newsstory.sport| title=Solskjaer takes Treble chance| work=The Guardian| date=[[26. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=January 30, 2009}}</ref>, во која веќе претходно ги имале освоено насловите во [[Премиер лига]]та<ref>{{cite news| url=http://sportsillustrated.cnn.com/soccer/world/news/1999/05/17/manunited_follow/| title=Ferguson odveo United do novog naslova| work=Sports Illustrated| date=[[17. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=January 30, 2009}}</ref> и [[ФА Куп]]от<ref>{{cite news| url=http://www.fa-cupfinals.co.uk/1999.htm| title=Manchester United 2:0 Newcastle United| accessdate=January 30, 2009}}</ref>. Баерн истотакаисто така имал одлична сезона, затоа што ја освоил [[Бундеслига]]та и стигнал до финалето на [[ДФБ-Куп|германскиот куп]].<ref>{{cite web| title=DFB-Pokal 1998-99| publisher=fussballdaten.de| accessdate=[[30. siječnja]] [[2009.]]| date=[[2008.]]| url=http://www.fussballdaten.de/dfb/1999/| language=de}}</ref>
 
Манчестер Јунајтед во натпреварот настапувал во својте традиционални црвени дресови, додека Бајерн играл во гостинскиот дрес со сива боја. Судија на натпреварот бил [[Италија|италијанецотиталија]]нецот, [[Пјерлуиџи Колина]] кој изјавил дека ова бил еден од најневеројатните натпревари на кој тој судел во неговата кариера.
 
===Детали од натпреварот===
 
[[Категорија:Финалиња на Лигата на шампионите|1999]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]