Разлика помеѓу преработките на „Рубидиум“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е хемиски елемент → ''' — хемиски елемент using AWB
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е хемиски елемент → ''' — хемиски елемент using AWB)
{{инфокутија рубидиум}}
'''Рубидиум''' е [[хемиски елемент]] со симбол '''Rb''' и [[атомски број]] 37. Рубидиумот е мек, сребрено-бел [[метален]] елемент од [[алкално-металната група]], со стандардна атомска тежина од 85.4678. Елементарниот рубидиум е високо реактивен, со својства слични на други алкални метали, вклучувајќи ја и брзата [[оксидација]] во воздухот. На Земјата, природниот рубидиум се состои од два [[изотопи]]: 72% е стабилен изотоп, <sup>85</sup>Rb; 28% е малку [[радиоктивен]] <sup>87</sup>Rb, со полуживот од 49&nbsp;милиони години— три пати повеќе од проценетата старост на универзумот.
 
Германските хемичари [[Роберт Бунзен]] и [[Густав Кирхов]] го откриле рубидиумот во 1861 од ново развиената техника, [[Атомска емисиона спектроскопија#Пламена емисиона спектроскопија|пламена спектроскопија]].