Разлика помеѓу преработките на „Бакар“

Додаден 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е хемиски елемент → ''' — хемиски елемент using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е хемиски елемент → ''' — хемиски елемент using AWB)
{{инфокутија бакар}}
 
'''Бакар''' е [[хемиски елемент]] со симбол '''Cu''' (од {{Lang-la|cuprum}}) и [[атомски број]] 29. Тоа е мек, податлив и [[Нодуларност|нодуларен]] метал со многу висока [[Термичка спроводливост|термичка]] и [[електрична спроводливост]]. Свежо изложената површина од чист бакар има [[Розово-портокалова боја|розово портокалова боја]]. Бакар се користи како проводник на топлина и електрична енергија, како [[градежен материјал]] и како составен дел од разни метални [[Легура|легури]], како што се [[сјајно сребро]] кое се користи во [[накит]], [[купроникел]] што се користи за производство на марински хардвер и [[Монета|монети]] и [[константан]] кој се користи во [[деформациски мерач]]и и [[термопар]]ови за мерење на температурата.
 
Бакар е еден од ретките метали што можат да се појават во природата во директно употреблива метална форма ([[природен метал]]). Ова доведе до многу рано човечко користење во неколку региони, од 8000 в.п.н.е. Илјадници години подоцна, тоа беше првиот метал што требаше да се [[Извалкување|извалка]] од сулфидните руди, 5000 в.п.н.е., првиот метал што е оформен во калап, 4000 в.п.н.е. и првиот метал кој е намерно легиран со друг метал, [[калај]], за да создаде [[бронза]], 3500 в.п.н.е.<ref name="EncBrit">{{cite book |editor1-last=McHenry |editor1-first=Charles |title=The New Encyclopedia Britannica |date=1992 |publisher=Encyclopedia Britannica, Inc. |location=Chicago |isbn=978-0-85229-553-3 |page=612 |volume=3 |edition=15}}</ref>