Навртка: Разлика помеѓу преработките

Додаден 11 бајт ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Шестоаголна → Шестаголна using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Шестоаголна → Шестаголна using AWB)
 
[[Податотека:M4 Inbusschraube focusstacked.jpg|thumb|right|Навртка на инбус-завртка]]
'''Навртка''', '''винт''' или '''мутер''' - машински елемент кој има отвор или дупкa сo [[навој|навои]]. Наврткатa во повеќе случаи се користи во комбинација со соодветна [[завртка]] како би се споиле различни машински елементи. Овие два елемента се споени заедно благодарение на [[силата]] на [[триење]] помеѓу [[завртката]] и навртката и површинскиот [[притисок]] помеѓу навртката и елементот кој се спојува со оваа врска. Доколку [[завртката]] и навртката се изложени на [[вибрации]] често се користат додатни машински елементи како би се спречило несакано отпуштање на овие навојни елементи (еластична [[подлошка]], [[расцепка]] и сл.). Доколку е потребно осигурување на [[навојот]] спојот без додатни елементи, се користат се самоосигурувачки навртки, кои со помош на различни конструктивни решенија го зголемуваат [[триење]]то во [[навој]]от или на некој друг начин не допуштаат попуштање на навојниот спој.
[[Податотека:SydneyHarbourBridgeNutMilsonsPoint.JPG|thumb|Навртките доаѓаат во разни големини. Оваа е дел од пристанишниот мост во Сиднеј.]]
Според обликот, навртката може да биде:
* [[Шестоагол|ШестоаголнаШестаголна]] (најчеста)
* [[Квадрат|Квадратна]]на
* Пеперужна навртка
* Т навртка
* Слепа навртка („капа“)
* „Унит“ навртка
* Навртка со [[жлеб|жлебови]]ови
* Навртка за [[заварување]]
 
Според начинот за осигурување од одвртување, може да биде:
* Со [[пластика|пластичен]] прстен
* Со [[жлеб|жлебови]]ови и [[расцепи|искривена игла]]
* Со назабен прстен
[[Податотека:nut-hardware.jpg|thumb|right|400px|Пеперушкини, шестоаголни и други навртки]]
== Надворешни врски ==
{{Commonscat|Screw nuts}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Машинство]]
[[Категорија:Машински делови]]
[[Категорија:Прицврстувачи]]
[[Категорија:Грчки букви]]