Разлика помеѓу преработките на „Невработеност“

Додадени 55 бајти ,  пред 7 месеци
с
Додадена категорија using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Додадена категорија using AWB)
[[Податотека:Unemployment rate world from CIA figures2.PNG|мини|десно|300п|Процентулна застапеност на невработеноста ширум светот.]]
'''Невработеност''' (или '''безработица''') — социјално-економска појава, при кое дел од активната [[работна сила]] во определена држава или регион бара работа но истата не можа да ја пронајде. Како невработени според законот се сметаат оние [[работна сила|работници]] кои имаат навршено шеснаесет години, кои се способни за работа и самите сакаат да работат, но немаат каде.
 
Процентот за пресметување на бројот на невработените се пресметува кога вкупниот број на невработените [[работна сила|работници]] ќе се подели со бројот на населението кое е способно за работа и тоа од 16 до 65 години. Постојат повеќе типови на невработеност: моментална, [[структурна невработеност|структурна]], [[циклична невработеност|циклична]], класична и техничка.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Невработеност| ]]
[[Категорија:Економски проблеми]]
[[Категорија:Макроекономија]]
[[Категорија:Економија]]
[[Категорија:Економски поими]]