Цена (економија): Разлика помеѓу преработките

Додадени 54 бајти ,  пред 1 година
с
Додадена категорија using AWB
(→‎Пазарна цена: дополнување)
с (Додадена категорија using AWB)
* ''секуларни промени на нормалната цена'' - кога цената се менува бавно на многу долг рок, под дејство на промените во населението, [[технологија]]та, знаењето, [[капитал]]от, понудата и побарувачката.
 
Во основа, цената е резултат на [[понуда]]та и [[побарувачка]]та. Меѓутоа, промените на понудата или побарувачката може да имаат различни ефекти врз цената. На пример, промените на побарувачката предизвикуваат различни ефекти врз цената, во зависност од тоа дали во производството на производот важи [[Закон за константни приноси|законот за константни]], [[Закон за опаѓачки приноси|опаѓачки]] или [[Закон за растечки приноси|растечки приноси]]: при константни приноси, порастот на побарувачката предизвикува само зголемување на производството на производот без никаков ефект врз цената по која се продава тој; при опаѓачки приноси, зголемената побарувачка предизвикува мало зголемување на количеството што се продава и пораст на цената; при растечки приноси, поголемата побарувачка води до голем пораст на [[производство]]то и до намалување на цената.<ref> Alfred Marshal, ''Principles of Economics''. Amherts, New York: Prometheus Books, 1997, стр. 279-280.</ref>
 
==Функции на цената==
[[Категорија:Пазар]]
[[Категорија:Микроекономија]]
[[Категорија:Економски поими]]