Разлика помеѓу преработките на „Санкт Петербург“

Додадени 94 бајти ,  пред 6 месеци
с
Додадена категорија using AWB
(Замена на Image:Flag_of_Saint_Petersburg_Russia.svg со Image:Flag_of_Saint_Petersburg.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing names of file s)
с (Додадена категорија using AWB)
* [[Крајот на Санкт Петербург (филм од 1927)|Крајот на Санкт Петербург]] – советски [[филм]] од 1927 година, во [[режија]] на [[Всеволд Пудовкин]].<ref>Кинотека на Македонија, „Програма - ноември 2015“.</ref>
 
Во својот роман, „[[Злосторство и казна]]“, [[Фјодор Достоевски]] го опишува Санкт Петербург на следниов начин: „Ова е град на полулудите. Кога ние би имале [[наука]], тогаш медицинарите, правниците и [[филозоф]]ите би можеле да извршат над Петроград многу драгоцени истражувања, секој во својата струка. Ретко каде ќе се најдат толку мрачни, остри и чудни влијанија врз душата човечка како во Петроград. Колку само значат [[клима]]тските влијанија! Меѓутоа, тоа е административен центар на [[Русија]] и неговиот карактер мора да се одрази на сè.“<ref>Fjodor Dostojevski, ''Zločin i kazna''. Beograd: Rad, 1975, стр. 505.</ref>
 
 
{{рв|Saint Petersburg}}
 
 
{{Русија-гео-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Русија]]
[[Категорија:Санкт Петербург| ]]
[[Категорија:Градови-херои на Советскиот Сојуз]]
[[Категорија:Пристанишни градови на Балтичкото Море]]
[[Категорија:Преименувани населени места во Русија]]