Морис Метерлинк: Разлика помеѓу преработките

Додадени 25 бајти ,  пред 2 години
с
Додадена категорија using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Додадена категорија using AWB)
'''Морис Метерлинк''' ({{роден на|29|август|1862}} во {{роден во|Гент}} — {{починал на|6|мај|1949}} во {{починал во|Ница}}) — [[Белгија|белгиски]] поет, драмски писател, есеист, правник, добитник на Нобелова награда за литература во 1911 година за вредностите на својот сестран опус, а пред сè за драмското творештво.<ref>Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> Метерлинк има фламанско потекло.
 
Со своите први песни е близок на [[симболизам|симболистите]], а подоцна на [[спиритизам|спиритизмот]].
 
Познати негови дела се: стихозбирката „''Стаклена градина''“, пиесата „''Принцезата Мален''“, драмите „''Пелеас и Мелисанда''“, „''Мона Вана''“ и „''Сина птица''“. Во [[1913]] година ја доби [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за [[литература]].
 
== Биографија ==
 
Произлегува од фламански род. Татко му бил нотар. Од 1874 до 1881 година Метерлинк посетува језуитски колеџ, но пројавува нагласено интересирање за поезијата. Право завршува на универзитетот во Гент (1885). Заминува во [[Париз]] за да продолжи да ги изучува правилните науки, но ѝ се просветува на [[Литература|литератураталитература]]та под силно влијание на француските [[Симбол|симболисимбол]]и. Пишува на француски јазик. По враќањето во Гент е правник практикант, но ја продолжува литературната дејност.
 
== Творештво ==
[[Категорија:Белгиски писатели]]
[[Категорија:Добитници на Нобеловата награда за литература]]
[[Категорија:Белгиски нобеловци]]