Разлика помеѓу преработките на „Километри на час“

Додадени 5 бајти ,  пред 7 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
с
* 3,6 км/ч ≡ 1 м/с, SI-единица за брзина, [[метри во секунда]]
* 1 км/ч ≈ 0,277 78 м/с
* 1 км/ч ≈ 0,621 37 [[милји на час|mphми/ч]] ≈ 0,911 34 [[стапки во секунда]]
* 1 [[јазол (брзина)|јазли]] ≡ 1.852 км/ч (точно)
* 1&nbsp;милја = 1,609344&nbsp;км (~1.61&nbsp;км)<ref>1&nbsp;јардајард ≡ 0,9144&nbsp;mм, а<br />1&nbsp;милја = 1760&nbsp;јарди, па така<br />1&nbsp;милја = 1760 × 0,9144 ÷ 1000&nbsp;kmкм</ref>
* 1&nbsp;милја на час = ~1,61&nbsp;километри на час
* 1&nbsp;километар на час = ~0,62&nbsp;милји на час