Разлика помеѓу преработките на „Километри на час“

Додадени 4 бајти ,  пред 7 месеци
с
Македонизација, replaced: km/h → км/ч using AWB
с (Отстрането уредувањето на 89.205.83.244 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
с (Македонизација, replaced: km/h → км/ч using AWB)
'''Километар на час''' е [[мерна единица]] за [[брзина]]. Симболот на единицата е '''км/ч''' (меѓун. '''kmкм/hч''').
 
Знакот км/ч е најшироко употребуван на сообраќајни знаци и автомобилски брзинометри. Затоа тој е неспоредливо поприсутен отколку правилната единица на [[систем СИ|системот SI]], [[метри во секунда|м/с]] (m/s). Заедно со [[kWh]] (киловат-час), км/ч е најчесто употребуваната мерна единица заснована на [[час]]от, кој е само „ единица вон SI прифатена за употреба со единици од SI“ од [[Меѓународно биро за тегови и мери|МБТМ]].<ref>[http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/ Брошура] - [[Меѓународно биро за тегови и мерки]] (за SI) {{en}}</ref>
* [http://www.odometre.com Претворање на метрички и британски единици] {{en}}
* [http://www.convert-me.com/en/convert/speed Претворач-пресметувач на единици за брзина] {{en}}
 
{{measurement-stub}}
 
[[Категорија:Единици за брзина]]
 
 
{{measurement-stub}}