Разлика помеѓу преработките на „Кружно движење“

Додаден 21 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Забрзување: Македонизација, replaced:  km/h →  км/ч (7) using AWB
с (→‎Наводи: Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB)
с (→‎Забрзување: Македонизација, replaced:  km/h →  км/ч (7) using AWB)
|+Centripetal acceleration for some values of radius and magnitude of velocity
! colspan="2" rowspan="2" valign="bottom" |<div align="right"><nowiki>|</nowiki>''v''<nowiki>|</nowiki></div><br /><br /><div align="left">&nbsp; ''r''</div>
!1&nbsp;m/s<br />3.6&nbsp;kmкм/hч<br />2.2&nbsp;mph
!2&nbsp;m/s<br />7.2&nbsp;kmкм/hч<br />4.5&nbsp;mph
!5&nbsp;m/s<br />18&nbsp;kmкм/hч<br />11&nbsp;mph
!10&nbsp;m/s<br />36&nbsp;kmкм/hч<br />22&nbsp;mph
!20&nbsp;m/s<br />72&nbsp;kmкм/hч<br />45&nbsp;mph
!50&nbsp;m/s<br />180&nbsp;kmкм/hч<br />110&nbsp;mph
!100&nbsp;m/s<br />360&nbsp;kmкм/hч<br />220&nbsp;mph
|-
!Slow walk