Ербас А380: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 3 години
с
→‎ЕрбасА380: Македонизација, replaced:  km/h →  км/ч using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (3) using AWB)
с (→‎ЕрбасА380: Македонизација, replaced:  km/h →  км/ч using AWB)
 
'''Ербас А380''' е двоспратен со широк труп, четворомоторен авион произведен од европската корпорација Ербас, филијала на ЕАДС. Најдолгиот патнички авион во светот, А380 го направи првиот лет на 27 април 2005 од [[Тулуз]], [[Франција]], а првиот комерцијален лет на 25 октомври 2007 од Сингапур до [[Сиднеј]] со [[Сингапур eрлајнс]]. Авионот беше познат како А3XX за време на развојната фаза, но прекарот „супер-џамбо'' уште од тогаш го поврзуваа со него.
Горниот кат на А380 се протега по целата должина на трупот на авионот, а неговата широчина е еднаква со широчината на авион со широк труп. Ова овозможува да има кабина со 50% повеќе подна површина од последниот најголем авион, Боинг 747-400 и обезбедува седишта за 525 луѓе со вообичаената конфигурација со три класи, или до 853 луѓе со конфигурација само со економска класа. Одложената верзија на товарен авион , A380-800F, е представен како еден од најголемите товарни авиони, со носивост надмината само од Антонов Ан-225. А380-800 може да прелета 15,200 км (8,200 nmi), што е доволно да лета на пример од Њујорк до Хонгконг и брзина на летање од околу 900 kmкм/hч или 560 mph во висина на летање.
===Развој===