Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2001“

Одземени 233 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB)
Ознака: Изворно уредување 2017
}}
 
после'''Евровизија победата2001''' беше 46. издание на Евровизија, кое се одржа во [[:en:OlsenКопенхаген]], [[Данска]], после победата на Brothers|Olsen Brothers]]  во [[Стокхолм|Стокхолм, Шведска]] на [[Евровизија 2000]] со песната [[:en:Fly on the Wings of Love|Fly on the Wings of Love]]. Ова беше вторпат [[Данска]] да биде домаќин на натпреварот, после [[Евровизија 1964]] , 37 години претходно. Вкупно 23 земји учествуваа на натпреварот, кој беше оддржан на 12 мај 2001. Арена- домаќин на натпреварот беше [[:en:Parken Stadium|Parken Stadium]], односно најголемата арена во која некогаш била оддржана [[Евровизија]], до 2019. Вкупно 3500035.000 гледачи го следеле шоуто во живо од арената, што всушност го срушило рекордот од 1600016.000 достигнат претходната година во [[Шведска]].
'''Евровизија 2001''' беше 46-тoто издание на Евровизија, кое се оддржа во [[Копенхаген]], [[Данска]],
 
Шоуто го отвориле [[:en:Olsen Brothers|Olsen Brothers]] со мал дел од нивната победничка песна [[:en:Fly on the Wings of Love|Fly on the Wings of Love]], а потоа следел нивниот последно издадена песна "Walk„Walk Right Back"Back“ која била тогашен хит во Данска. Водители биле Данскатаданската новинарка и ТВ- водителка [[:en:Natasja CroneНатасја Back|CroneКроне BackБак]] и познатиот дански глумец [[:en:Søren Pilmark|SørenСерен PilmarkПилмарк]].
после победата на [[:en:Olsen Brothers|Olsen Brothers]]  во [[Стокхолм|Стокхолм, Шведска]] на [[Евровизија 2000]] со песната [[:en:Fly on the Wings of Love|Fly on the Wings of Love]]. Ова беше вторпат [[Данска]] да биде домаќин на натпреварот, после [[Евровизија 1964]] , 37 години претходно. Вкупно 23 земји учествуваа на натпреварот, кој беше оддржан на 12 мај 2001. Арена- домаќин на натпреварот беше [[:en:Parken Stadium|Parken Stadium]], односно најголемата арена во која некогаш била оддржана [[Евровизија]], до 2019. Вкупно 35000 гледачи го следеле шоуто во живо од арената, што всушност го срушило рекордот од 16000 достигнат претходната година во [[Шведска]].
 
[[Франција]], [[Грција]] и [[Словенија]] биле големите фаворити за победа , но како што се одвивало гласањето, трката за победа била помеѓу домаќинот [[Данска]] и [[Естонија]]. На натпреварот победи [[Естонија]] која ја претставуваше [[:en:TanelТанел Padar|Tanel PadarПадар]], [[:en:Dave Benton|DaveДејв BentonБентон]] и [[:en:Soul Militia|XXL]] со песната [[:en:Everybody (Tanel Padar and Dave Benton song)|Everybody]] напишана од [[:en:IvarИвар Must|Ivar MustМуст]] и MaianМајан-AnnaАна KarmasКармас, која освои вкупно 198 поени. Земјата- домаќин, [[Данска]], го освои второто место со 177 поени. На третото место беше [[Грција]] со 147 поени, а со тоа и најдобриот пласман на [[Евровизија]] на [[Грција]] дотогаш. [[Франција]] го зазеде четвртото место со 142 поени, а [[Шведска]] со 100 поени го освои петото место.
Шоуто го отвориле [[:en:Olsen Brothers|Olsen Brothers]] со мал дел од нивната победничка песна [[:en:Fly on the Wings of Love|Fly on the Wings of Love]], а потоа следел нивниот последно издадена песна "Walk Right Back" која била тогашен хит во Данска. Водители биле Данската новинарка и ТВ- водителка [[:en:Natasja Crone Back|Crone Back]] и познатиот дански глумец [[:en:Søren Pilmark|Søren Pilmark]].
 
[[:en:DaveДејв Benton|Dave BentonБентон]] кој бил роден и израснат на [[Аруба]], бил првиот црнец, а воедно, на возраст од 50 години и 101 ден за време на победата, и најстариот човек кој победил на [[Евровизија]]. Исто така, тоа беше првпат да победи Источно Европскаисточноевропска земја, една од [[Балтички држави|Балтичките држави]], како и држава од Екс-поранешниот [[Советски Сојуз|СССР]].
[[Франција]], [[Грција]] и [[Словенија]] биле големите фаворити за победа , но како што се одвивало гласањето, трката за победа била помеѓу домаќинот [[Данска]] и [[Естонија]]. На натпреварот победи [[Естонија]] која ја претставуваше [[:en:Tanel Padar|Tanel Padar]], [[:en:Dave Benton|Dave Benton]] и [[:en:Soul Militia|XXL]] со песната [[:en:Everybody (Tanel Padar and Dave Benton song)|Everybody]] напишана од [[:en:Ivar Must|Ivar Must]] и Maian-Anna Karmas, која освои вкупно 198 поени. Земјата- домаќин, [[Данска]], го освои второто место со 177 поени. На третото место беше [[Грција]] со 147 поени, а со тоа и најдобриот пласман на [[Евровизија]] на [[Грција]] дотогаш. [[Франција]] го зазеде четвртото место со 142 поени, а [[Шведска]] со 100 поени го освои петото место.
 
[[:en:Dave Benton|Dave Benton]] кој бил роден и израснат на [[Аруба]], бил првиот црнец, а воедно, на возраст од 50 години и 101 ден за време на победата, и најстариот човек кој победил на [[Евровизија]]. Исто така, тоа беше првпат да победи Источно Европска земја, една од [[Балтички држави|Балтичките држави]], како и држава од Екс- [[Советски Сојуз|СССР]].
 
== Локација ==