Разлика помеѓу преработките на „Владимир Картов“

Додадени 54 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Додадена категорија using AWB
с (Поставено: Починал на: Јас сум негов внук.)
с (→‎top: Додадена категорија using AWB)
{{без извори}}
'''Проф. д-р Владимир И. Картов''' ([[1935]], {{роден во|Смоквица|Гевгелиско}} - Скопје, 23 Април 1989) — македонски историчар, правник и професор.
 
Основно образование завршил во своето родно место. Во учебната 1952/53 година завршил учителска школа во [[Скопје]]. [[1954]] година се запишал на [[Вишата педагошка школа во Скопје]] на групата историја-географија и во [[1956]] година дипломирал.
 
Во [[1958]] година проф. Картов студирал како вонреден студент на Филозофскиот факултет во Скопје на групата историја, каде што во февруари 1960 година дипломирал. Потоа се запишал на Правниот факултет во Скопје и во април 1964 година, исто така како вонреден студент, дипломирал.
 
Во меѓувреме се запишал на постдипломски студии на факултетот за политички науки во Белград на групата политичка историја на XIX и XX век. Во 1971 година ја одбранил магистерската теза под наслов: „Борбата на македонскиот народ за остварување правото на самоопределување во периодот меѓу двете светски војни“ и се стекнал со звањето магистер по политички науки - насока современа политичка историја. Во октомври 1974 година ја одбранил докторската дисертација на Филозофскиот факултет во Скопје под наслов: „Културно-просветната политика на владејачките режими во Југославија спрема македонскиот народ во периодот меѓу двете светски војни“ со што стана доктор по историски науки.
 
Во 1975 годна д-р Владимир Картов е избран во звањето доцент на Правниот факултет во Скопје по предметот историја на државата и правото на народите на Југославија, а потоа-за вонреден и редовен професор на Факултетот.
10. Георги Димитров и борбата на македонскиот народ за остварување на правото на самоопределување, 1919-1949, Скопје: „Историја“, 1979.
11. Лењинов придонес постављању и решавању националног питања за време и годинама непосредно после Октобарске револуције, Бања Лука, 1979.
12. Борбата на македонскиот народ за остварување на правото на самоопределување, Скопје,1979.
 
За монографијата на истакнатиот македонски револуционер и близок соработник на [[Ѓорче Петров]] - [[Сава Михајлов]], Картов ја добил ноемвриската награда на Гевгелија, - Златна плакета на општината Гевгелија за [[1977]] година.
 
{{никулец}}
[[Категорија:Македонски правници]]
[[Категорија:Македонски историчари]]
[[Категорија:Починати во Скопје]]