Разлика помеѓу преработките на „Јавар Вакак“

Додадени 79 бајти ,  пред 11 месец
с
Додадена категорија using AWB
с (MacedonianBoy ја премести страницата Јахуар Хуакак на Јавар Вакак)
с (Додадена категорија using AWB)
Неговото име се поврзува со приказна каде се вели дека тој бил киднапиран од страна на Ајармака. Таму бил задржан некое време, но побегнал со помош на локален жител.
 
За време на неговото владеење, Инките ги вршеле последните напори против [[Чанкаси]]те. Тој направил малку згради во Куско, дури не направил ни своја палата. Според една хроника, Јахуар Хуакак го напуштил Куско за време на нападот на Чанкасите, но неговиот син Виракоча го спасил градот и го одбранил.
 
== Наводи ==
{{succession box | before=[[Инка Рока]] | title=[[Сапа Инка]] | years=о. 1380 | after=[[Виракоча (Сапа Инка)|Виракоча]]}}
{{end box}}
 
[[Категорија:Починати во непозната година]]