Гаутама Буда: Разлика помеѓу преработките

Додадени 78 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Додадена категорија using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
с (→‎top: Додадена категорија using AWB)
Сидарта Гаутама Буда е мудрец од [[Индија]] и живеел во Северна [[Индија]] во текот на 6 век п.н.е., но се прославил во [[Кина]]. Татко му, Судходана, бил владетел на царството на Шакиите (во денешен [[Непал]], во тоа време територија на [[Индија]]). Мајка му била царицата Маја. Според традициите на тогашното време, принцот се оженил многу млад, на 16 години за една прекрасна и млада принцеза на име Јашодхара.
 
Младиот принц живеел во својот дворец, разполагајќи со сите удобства. Но истовремено,соочувајќи се со реалноста во тогашно време, со неизбежната смрт и страданието на своето население, тој решил дека е потребно да се пронајде решение. И затоа на 29 години, тој го напуштил своето царство барајќи решение и излез од ваквата состојба на народот.
 
Една вечер, седејќи под едно дрво (познато като Бодхи или дрвото Бо, „'''Дрвото на Мудроста'''”), на брегот на реката Неранџара при Бодхгаја, на 35-годишна возраст Готама постигнал Просветление, со кое станал познат како Буда „Просветлениот”.
Буда го презел учењето за [[реинкарнација]] од [[Веди]]те, а за [[Бог]] ништо не кажувал.
Тој сметал дека патот на Хинду е премногу тежок, и советувал поумерени подвизи.
„Целта на животот е целосен мир, [[нирвана]].
 
Главното учење според Буда е:
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Будизам]]
[[Категорија:Индиски филозофи]]
[[Категорија:Починати во непозната година]]