Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: Јануари → јануари (3) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен (2) using AWB)
с (clean up, replaced: Јануари → јануари (3) using AWB)
Часовниците го одбележуваат преминот кој се случува на полноќ на Новогодишната вечер, со тоа што прославата во [[Лондон]] се фокусира на часовникот сместен во кулата во палатата на Вестминстер или општо позната како Биг Бен. Прославувањето е емитирано од страна на ББЦ во [[Англија]] и [[Велс]]. За време на Новогодишната вечер во 2010 година се проценува дека 250.000 луѓе се собрале да проследат огномет околу Лодонското Око кое за таа прилика за првпат било наместено да работи на музички траки од најголемите Англиски бендови како Блур, Битлси, Квин и слично.
 
Прославувањето во [[Лондон]] продолжува на 1 Јануаријануари со Новогодишната парада која се одржува годишно сè од 1987, а во 2011 се одбележи 25 години од своето одржување, вклучувајќи повеќе од 10,000 музичари, навивачки и други изведувачи. Други поголеми прославувања се одржуваат во градовите [[Манчестер]], [[Бирмингем]], [[Ливерпул]], [[Лидс]] и [[Нјукасл]]. Бидерфорд кој се наоѓа во северен Девон е исто така познат по своето прославување на Новата година со одржување на карневал со свечени фустани сместен на и околу Стариот мост со тоа што само еден свирач свири проследено со огномет на полноќ.
 
=== Белгија ===
Во [[Белгија]] Новогодишната вечер се нарекува ''Sint Sylvester Vooranvond'' или Вечерта на [[Папа Силвестер I|Свети Силвестер]]. Се одржуваат семејни забави наречени ''réveillon''. На полноќ сите се бакнуваат и разменуваат честитки за среќа и наздравуваат во чест на отсутни роднини и пријатели. Градовите, кафулињата и рестораните се пренатрупани.
 
1 Јануаријануари се нарекува ''Nieuwjaarsdag'' и децата подаруваат празнични честитки со златни ангелчиња, обоени рози и венци од цвекиња на родителите, кумовите и сето тоа на декоративна хартија за која штеделе за да ја купат. Белгијските фармери исто така им посакуваат Среќна нова година на своите животни.
 
=== Германија ===
Традиционално Новата година во [[Србија]] се празнува екстензивно. Дома семејствата ја празнуваат Новата година во изобилие на храна. Украсените новогодишни дрва се поврзани со Новата година и затоа се викаат „''novogodišnja jelka''“. Околу или после полноќ Дедо Мраз ги посетува домовите и остава подароци под дрвата да бидат отворни тогаш или доколку семејството спие тогаш изутрина.
 
Рестораните, клубовите, кафулињата и хотелите обично се пребукирани и организираат забави со храна и музика во живо. Меѓутоа српската Нова година е најпозната по веселбите кои се одржуваат надвор во [[Белград]] и некои други градови како [[Нови Сад]] или [[Ниш]]. Од средината на декември градовите се екстензивно декорирани и осветлени. Декорациите остануваат сè до доцна во Јануаријануари благодарение на влијнието на јулујанскиот календар.
 
Низ регионот, особено на просторот на бившите Југословенски републики, [[Белград]] е познат како место на кое се одржуваат големи забави, концерти и случувања. Во поскоро време стана традиција голема група на Словени да го посетуваат својот стар главен град и да го прославуваат почетокот на Новата година. Особено во текот на 90-тите , уличните прослави се претворија во масовни собири на кои присуствуваат стотици илјади граѓани, прославувајќи ја Новата година на неколку локации низ Белград.