Географија на Црна Гора: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
== Граници ==
 
Вкупната површина на земјата изнесува 13 812 км², и според го зазема [[Листасписок на држави и територии по површина|157-мото место]] по големина во светот. Земјата граничи со [[Хрватска]], [[Босна и Херцеговина]], [[Србија]] ([[Косово]]) и [[Албанија]].
 
Главниот град [[Подгорица]] е најголемиот во државата со oколу 140 000 жители.