Разлика помеѓу преработките на „Географија на Бугарија“

нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров using AWB)
== Граници ==
 
Вкупната површина на земјата изнесува 111 001 km², и според тоа се наоѓа на [[Листасписок на држави и територии по површина|102 место по големина во светот]]. Таа граничи со [[Црно Море]] на исток, со [[Република Грција]] 494 km и [[Република Турција]] граничи на југ 240, со [[Република Србија]] 318км2 , [[Република Македонија]] на запад 148 km, и со [[Романија]] на север 608 km.
 
Главниот град [[Софија]] е најголемиот во државата со 1.356.877 жители.