Разлика помеѓу преработките на „EMedicine“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: Јануари → јануари (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (clean up, replaced: Јануари → јануари (2) using AWB)
{{внимание}}
{{викификација}}
'''еМедицина''' ({{lang-en|eMedicine.com, Incorporated}}) — онлајн клиничка медицинска база на податоци, основана во 1996 година од страна на двајца лекари, Скот Плантц и Џонатан Адлер, и Џефри Березин, компјутерски инженер. Основниот концепт беше да се создаде голем склад од медицински содржини на професионално ниво, кои би можеле постојано да се обновуваат и да им се пристапува постојано,  за да помогнат во клиничката грижа и образованието на лекарите. Веб-страницата еМедицина содржи околу 6.800 статии со медицинска тема, од кои секоја е поврзана со една од 62-те "текстуални учебници" за под-специјалност. Педијатријата, на пример, има 1.050 статии организирани во 14 субспецијални "текстуални учебници" (педијатриска ендокринологија, генетика, кардиологија, пулмологија итн.); обемот за итна медицина има 630 написи и интерната медицина близу 1.400. Базата на знаење вклучува околу 25.000 клинички релевантни слики. Секоја статија е авторизирана од страна на одборот на сертифицирани специјалисти за под-специјалност на која членот припаѓа и се подложува на три нивоа на лекарска рецензија, плус преглед од страна на Доктор по фармација. Авторите на статиите се идентификуваат со нивните тековни состаноци на факултетите. Секоја статија се обновува годишно, или почесто како што се случуваат промени во пракса, а датумот е објавен на статијата. eMedicine.com била продадена на WebMD во Јануаријануари 2006 година и е достапна како референца на Medscape.
 
== Историја ==
Неколку години биле потрошени за создавање на табели на содржини, регрутирање на стручни лекари и создавање на дополнителни 6.170 медицински статии. Операцијата се изведувала од главната канцеларија во Омаха, Небраска, а компанијата била "виртуелно" управувана со клучниот персонал од повеќе делови на САД.
 
eMedicine.com станала широко тргувана. Во 2005 година, eMedicine започнала разговори за купување. Одборот на директори, во времето на продажбата, кој се сочинувале Џонатан Адлер, Џефри Березин, Крег Барсон, Лилиан Шакелфорд Мареј и Мајкл П. Тиерни, едногласно препорачале одобрување за продажба на компанијата WebMD. Продажбата била завршена во Јануаријануари 2006 година и содржината е достапна преку MedScape на WebMD.
 
Содржина сега вклучувала алергија и [[имунологија]], [[кардиологија]], клинички процедури, критична нега, [[дерматологија]], [[итна медицина]], [[ендокринологија]], [[гастроентерологија]], [[геномна медицина]], [[хематологија]], [[инфективни болести]], нефрологија, [[неврологија]], акушерство / [[гинекологија]], онкологија, [[патологија]], периоперативна нега, физикална медицина и рехабилитација, психијатрија, пулмологија, радиологија, ревматологија и спортска медицина. Хируршките супспецијалности вклучуваат неврохирургија, офталмологија, ортопедска хирургија, (ENT) и пластична хирургија на лицето, пластична хирургија, торакална хирургија, трансплантација, траума, урологија и васкуларна хирургија.