Разлика помеѓу преработките на „C Sharp“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: Јануари → јануари using AWB
(поправка на правопис, обновување, додавање infobox)
с (clean up, replaced: Јануари → јануари using AWB)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
 
 
{{Внимание}}
 
За време на создавањето на јазикот од страна на .NET Framework, библиотеките беа оригинално напишани на јазик/компајлер наречен Simple Managed C (SMC). Во јануари 1999, Andres Hejlsberg формира тим за да изгради нов јазик кој со текот на времето бил наречен Cool, кој се потпирал на “C like Object Language”. Microsoft имал намера да го задржи името “Cool” како крајно име на јазикој. Со текот на времето проектот на .Net бил јавно објавен на Professional Developers Conference (професионалната развивачка конференција) во јули 2000. Јазикот бил преименуван во C#, а класичните библиотеки и ASP.NET биле влез во јазикот.
Дизајнерски управител и архитектски воодач на C# во Мicrosoft е Anders Hejlsberg, кој претходно беше замешан и со дизајнот на Turbo Pascal, CodeGear Delphi (порано Borland Delphi) и Visual J++.
 
ВЕРЗИИ:
За време на својот развој C# поминал низ следниве верзии:
* C# 1.0 ( Јануаријануари 2002 )
* C# 1.2 ( Април 2003 )
* C# 2.0 ( Ноември 2005 )
* C# 6.0 ( Јули 2015 )
* C# 7.0 ( Март 2017 )
 
 
Common Type System (CTS):
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Програмски јазици]]