Разлика помеѓу преработките на „Бобовидни“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание (2) using AWB
с (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q21878 (translate me))
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание (2) using AWB)
'''Бобовидните''' ([[науч.]] ''Fabales'') се [[ред (биологија)|ред]] на [[цветни растенија]] во рамките на [[розиди|розидната]] група на [[евдикоти]]те (систем [[APG II]]). Според APG II, во редот влегуваат фамилиите [[Бобови]] (Fabaceae) (со потфамилиите [[Цезалпинии]] (''Caesalpinioideae''), [[Мимози]] (''Mimosoideae'') и [[Глушини]] (Faboideae)), [[квилаја|Квилаи]] (''Quillajaceae''), [[Млечни треви]] (''Polygalaceae'') и [[Суријани]] (''Surianaceae''). Во постариот [[Кронквистов систем]] и некои други системи, редот Бобовидни ги содржи само Бобовите, а останатите фамилии се сместени во посебни редови.
 
Како трета најголема фамилија на растенија во светот, Бобовите се одликуваат со најголема разновидност во редот Бобовидни. Другите две фамилии имаат споредбено мала удел во богатството на видови. Покрај ова, бобовите видови се храна за разни [[пеперутки]] и [[молци]].<ref>{{цитиранонаведено списание|last = Janz|first = N|coauthors = S Nylin|title = Butterflies and plants: A phylogenetic study|journal = Evolution|volume = 52|issue = 2|pages = 486–502|publisher = Society for the Study of Evolution|year = 1998|jstor = 2411084|doi = 10.2307/2411084}}</ref><ref>{{цитиранонаведено списание|last = DeVries|first = PJ|coauthors = AI Chacon|title = Toward a better understanding of host use and biodiversity in riodinid butterflies|journal = Journal of Research on the Lepidoptera|volume = 31|issue = 1–2|pages = 103–126|year = 1992}}</ref>
 
==Распределба==