Пастрмка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание using AWB
с (ситна поправка)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание using AWB)
{{Таксономија
| name = Пастрмка
| fossil_range = [[Миоцен]] - денес<ref>{{цитиранонаведено списание
| last = Sepkoski
| first = Jack
'''Пастрмка''' ({{науч|Salmo}}) — [[род (биологија)|род]] на [[риби]] од [[семејство (биологија)|семејството]] на [[пастрмки]]те (''Salmonidae'') каде спаѓаат пастрмките и лососите, од кои најпознати се [[охридска пастрмка|охридската пастрмка]] (''Salmo letnica''), [[речна пастрмка|речната пастрмка]] (''Salmo trutta''), [[атлантски лосос|атлантскиот лосос]] (''Salmo salar'') и други. Родот живее претежно во [[Европа]]. Само ареалот на атлантскиот лосос се протега до северните краишта на [[Северна Америка]]. Пастрмките и лососите од [[Тихи Океан|Тихиот Океан]] припаѓаат на друг род, наречен [[куконосни]] (''Onchorhynchus'').
 
Бројот на посебни видови и подвидови во родот Пастрмки е спорен. Атлантскиот лосос и речната пастрмка се широко распространети видови, но највеќето други [[таксон]]и се [[ендемизам|ендемски]] на еден [[слив]] (тука спаѓаат [[охридска пастрмка|охридската пастрмка]] со подвидовите летница, струшка пастрмка, охридска белвица и тн).
 
==Видови==
На базата [[FishBase]] се наведени следниве признаени видови:<ref> [http://www.fishbase.us/NomenClature/ValidNameList.cfm?criteria=SYNONYMS.SynGenus+%3D+%27salmo%27++AND+SYNONYMS.SynSpecies+like+%27%25%25%27+&vtitle=Scientific+Names+where+Genus+Equals+%3Ci%3ESalmo%3C%2Fi%3E Признаени видови на Пастрмки (''Salmo'')] - [[FishBase]], проверено на 19 февруари 2011 {{en}}</ref>
{{div col|colwidth=20em}}
*''[[Salmo akairos]]''