Разлика помеѓу преработките на „Вера Јоциќ“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
Отповикани уредувањата на 77.28.47.230 (разговор), враќајќи на последната преработка на Zdravko
(кур)
с (Отповикани уредувањата на 77.28.47.230 (разговор), враќајќи на последната преработка на Zdravko)
Ознака: Отповикување
[[Податотека:Vera-Jocic-statue.JPG|мини|Споменик на Вера Јоциќ во Македонска Каменица]]
[[File:Spomenik na Vera Jocik 03.JPG|мини|Биста на Вера Јоциќ во Скопје]]
'''Oливера Верa Јоциќ''' ([[Сингелиќ]], Скопско, [[21 август]] [[1923]] - [[Саса]], Делчевско, [[22 мај]] [[1944]]) — Партизанкапартизанка, македонски и југословенски првоборец. Била прогласена за [[народен херој]] на [[20 декември]] [[1951]] година.<ref>„Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 167</ref>
 
== Биографија ==