Разлика помеѓу преработките на „Кирилица“

Додадени 92 бајти ,  пред 8 месеци
с
Отповикани уредувањата на 92.53.38.48 (разговор), враќајќи на последната преработка на Bjankuloski06
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отповикани уредувањата на 92.53.38.48 (разговор), враќајќи на последната преработка на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
=== Македонска кирилица ===
{{Главна|Македонска азбука}}
Македонската кирилична азбука имабила составена во [[1945]] година по налог на [[АСНОМ]]. Има 31 буква и е најслична со српската кирилична азбука со исклучок на буквите Ѕ, Ќ и Ѓ.
Македонската кирилица ги содржи следниве букви (гласови):