Разлика помеѓу преработките на „Самогласка од среден ред“

с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (отстранета Категорија:Самогласки користејќи го HotCat)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
 
{{самогласки}}
'''Самогласка од среден ред''' (или '''централна самогласка''') е вид на [[самогласка|самогласен]] глас присутен во извесни [[јазик|јазици]]. Карактеристично за овој глас е тоа што јазикот се става на половина пат помеѓу положбата за [[предна самогласка]] и [[задна самогласка]]. Во [[македонски јазик|македонскиот јазик]], единствената самогласка од среден ред е '''[[а]]''',<ref name="МакГрам">{{цитирананаведена книга|last=Кепески|first=Круме|authorlink=Круме Кепески|title=Граматика на македонскиот литературен јазик|publisher=Просветно Дело|location=Скопје|date=1990|edition=X|pages=61}}</ref> и тоа во неакцентирана крајна положба, како во „ќерк'''а'''“.
 
Според [[Меѓународна фонетска азбука|Меѓународната фонетска азбука]] (МФА), самогласки од среден ред се:
* [[отворена предна незаоблена самогласка]] {{МФА|[a]}} (неофицијална, но најчеста)
 
Напати се среќаваат и наменски симболи {{уникод|&#x1d7b;, &#x1d7f;}} {{уникод|(<s>ɪ</s>, <s>ʊ</s>)}} за [[речиси затворена незаоблена самогласка од среден ред|речиси затворена незаоблена самогласка од среден ред]].
 
== Наводи ==