Разлика помеѓу преработките на „Чадорест бор“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Занимливости: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (Правописна исправка, replaced:  цм →  см using AWB)
с (→‎Занимливости: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
== Занимливости==
 
Во Европа дрвото прв го донел шкотскиот ботаничар Џон Гулд Вејч во 1860.<ref name = "Hortus Veitchii">{{цитирананаведена книга | author=James Herbert Veitch| title=Hortus Veitchii| publisher=Caradoc Doy | year=2006 reprint|pages=51–52| isbn=0-9553515-0-2}}</ref>
 
Наодите од анализите со [[инфрацрвена спектроскопија]] укажуваат на тоа дека [[балтички килибар|балтичкиот килибар]] доаѓа од чадорестите борови, а не од дрва од фамилиите [[Араукарии]]те и [[Боровите]], како што се сметало порано.<ref>Wolfe AP, Tappert R, Muehlenbachs K, Boudreau M, McKellar RC, Basinger JF, Garrett A. (2009). A new proposal concerning the botanical origin of Baltic amber. Proc Biol Sci. 276(1672):3403-12. {{doi|10.1098/rspb.2009.0806}} PMID 19570786</ref>