Глам-метал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 67 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(asd)
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Глам метал''' (познат и како '''ХаирХер Металметал''', [[англиски јазик|англиски]]: ''hair metal'') е под-жанр на [[хеви метал]] музиката кој настанал во доцните 70-ти и раните 80-ти години во [[САД]]. Глам металот бил доминантен жанр во [[рок]] музиката во 80-тите години и за момент во 90-тите.
 
Глам металот исто така е нарекуван и Хаир метал изведуван од таканаречените '''Hair Bands'''. Овој поим бил популаризиран од страна на [[MTV]] во 90-тите и доаѓа од чудниот изглед на изведувачите кој имале долги виткани коси и носеле тесни и стегнати панталони.
13.850

уредувања