Количник: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 17 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q13107493)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
{{основно сметање}}
Во [[математика]]та, '''количник''' е резултатот од операцијата [[делење]].<ref>{{цитирананаведена книга|last=Андреевски|first=Венцислав П.|title=Прирачник за математички поими и формули|publisher=Винсент графика|location=Скопје|date=2007|pages=57|chapter=3.2.4. Делење|isbn=978-9989-2474-4-6}}</ref> Ако имаме <big><code>6:3=2</code></big>, 2 е количник, 6 е [[делење|деленик]], а 3 е [[делител]]. Количникот е број кој претставува колку пати делителот го поделил деленикот.
 
Поимот „количник“ може да се однесува и само на [[цел број|целобројниот]] дел од резултатот при делењето. На пример, количникот на <big><code>13:5</code></big> ќе биде 2, а [[остаток (математика)|остатокот]] ќе биде 3.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{математика-никулец}}