Меѓународно биро за тегови и мерки: Разлика помеѓу преработките

с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB)
 
==Историја==
МБТМ е основано на [[20 мај]] [[1875]] по потпишувањето на Метарската конвенција, која е договор со 51 земји-потписнички<ref>податок од август 2008</ref>.<ref name="bipm-history">{{цмс|url=http://www.bipm.org/en/si/history-si/|title=Кратка историја на SI|publisher=МБТМ|accessdate=21 април 2009}} {{en}}</ref> Сместено е во Бретејскиот павилјон во [[Париз|париското]] предградие [[Севр]], каде ужива екстратериторијален статус.<ref name="bipm-status">{{цмс|url=http://www.bipm.org/en/bipm/history/hist10.html|title=МБТМ од 1875 до денес|publisher=МБТМ|accessdate=20 мај 2011}} {{en}}</ref><ref>{{цитирананаведена книга | title=Analysis and Control Methods for Food and Agricultural Products, Quality Control for Food and Agricultural Products, Volume 1 | first=J. L. | last=Multon | publisher=Wiley-IEEE | year=1996 | isbn=0471186171 | page=3 }}</ref><ref>{{цитирананаведена книга | page=146 | title=Taming the Atom | first=Hans Christian | last=Von Baeyer | publisher=Courier Dover Publications | year=2000 | isbn=0486414477 }}</ref>
 
==Функција==
 
Организацијата игра важна улога во одржувањето на точното [[време]] во светот. Ги комбинира, анализира и вопросечува официјалните атомски часовни стандарди на членките ширум светот, со цел да се утврди единствено [[координирано универзално време]] (UTC).
 
 
== Поврзано ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Стандардизациони организации]]
[[Категорија:Меѓународни организации]]