Разлика помеѓу преработките на „Јаков Проархиј“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12299661)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
}}
 
'''Јаков Проархиј''' бил византиски свештеник и [[Список на архиепископи на македонската и охридската архиепископија|охридски архиепископ]] најверојатно во периодот по [[1263]] до [[1280]] година<ref>{{цитирананаведена книга|last=Грозданов|first=Цветан |title=Живописот на Охридската архиепископија: студии|publisher=Македонска академија на науките и уметностите|location=Скопје|date=2007}}</ref>. Тој бил архиепископ на [[Охридска архиепископија|Охридската архиепископија]] по потекло од [[Византија]].
 
За неговото дело е малку познато, но е споменет од страна на константинополскиот патријарх [[Јоан XI (константинополски патријарх)|Јоан XI]] и [[Никифор Влемид]]. Поради ова, тој се смета дека бил близок соработник на [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. По завршувањето на неговата служба во [[Охрид]], тој заминал за [[Атон]].
 
== Наводи ==
 
{{Архиепископи на македонската и охридската архиепископија}}
 
[[Категорија:Византијци од 13 век]]
[[Категорија:Архиепископи од 13 век]]