Разлика помеѓу преработките на „Перо Ивановски“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB)
'''Перо Ивановски - Тиквар''' ({{роден во|Прилеп}}, {{роден на|28|април|1920}} - {{починал на|28|јуни|2018}}) — македонски комунист, учесник во [[НОВ]].<ref>{{цитирананаведена книга|last=Bunteski|first=Riste |title=Metodija S̆atorov--S̆arlo: politic̆ki stavovi|publisher=Društvo za nauka i umetnost|date=1996}}</ref> Бил [[Список на делегати на Првото заседание на АСНОМ|учесник]] на [[АСНОМ#Прво заседание на АСНОМ|Првото заседание]] на [[АСНОМ]].
 
==Животопис==
 
=== Во НОБ ===
Во април [[1942]] Ивановски е уапсен од бугарската агентура кај селото [[Голозинци]], Велешко. При апсењето се обидел да се самоубие, но не му успеало. Осуден е на 15 години робија. На [[20 јуни]] [[1944]] година, заедно со [[Васил Ивановски]], [[Димитрија Алексовски - Пекар]] и [[Никола Димитровски - Грчето]], успева да избега од затворот „Идризово“<ref>Стојан Илиќ - Каталенац „Никола Димитровски - Грчето“, Скопје, 1997, 87 стр.</ref> и веднаш се приклучува во [[Трета македонска бригада|Третата македонска (кумановска) бригада]]. Потоа, до [[25 септември]] 1944 година е политички комесар на 11 бригада,<ref>[http://ororm.org/backend/DataFiles/vesnik%20Oficer%20br7%20za%20e-mail%202.pdf „Офицер“, бр. 7, 2011, 7 стр.]</ref> па на 42 бригада завршно со [[48. Дивизија на НОВЈ|48 дивизија на НОВ и ПОМ]].<ref>{{цитирананаведена книга|title=Zbornik dokumenata i podataka o narodno-oslobodilačkom ratu jugoslovenskih naroda: knj. 1-[4 ]. Borbe u Makedoniji 1941-1944|publisher=Vojno-istoriski institut Jugoslovenske armije|date=1954}}</ref> Пишувал за органот на [[НОФ]] за [[Македонија]], „[[Илинденски пат]]“.
 
=== По ослободувањето ===