Разлика помеѓу преработките на „Вариска култура“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-==Видете исто така== +==Поврзано==))
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
'''Вариската култура''' ({{lang-es|Huari}}) била култура која се развила пред [[Инки]]те во регионот на [[Анди]]те, поточно во јужниот дел од брегот на [[Перу]] во периодот од 500 до 900 година. Главниот град на оваа култура бил Вари и се наоѓал на околу 25 км североисточно од денешниот град [[Ајакучо]] во Перу. Овој град бил центар на цивилизацијата која покривала голем дел од висорамнините и брегот на Перу. Подоцна, државата се проширила и го зазела градот [[Пачакамак]], иако се верува дека имал одредена автономија. Исто така, во склоп на Вариската култура или држава влегле и [[Моче култура]]та, а подоцна и [[Чиму култура]]та. Најдобрите археолошки остатоци од Вариската култура постојат во градот [[Квинуа]] познати како Вариски остатоци. Исто така познати се остатоците и во близина на градовите [[Чиклајо]] и [[Пикилакта]].
 
Се верува дека Варите го измислиле терасното земјоделство, начин на одгледување кое подоцна го усовршиле и Инките. Мајчиниот јазик на Варите се верува дека бил [[кечуанскиот јазик]], но со споредбено и историско проучување на андските јазици се довело до верување дека мајчиниот јазик бил форма на [[ајмарскиот јазик]]. Вариската култура почнала за исчезнува во 800 година, а во 900 година и градот Вари исчезнал.
 
==Поврзано==
 
==Користена литература==
* {{цитирананаведена книга |author={{aut|Collier, Simon et al. (Ed.)}} |year=1992 |title=The Cambridge Encyclopedia of Latin America and the Caribbean |edition=Second Edition |publisher=Cambridge University Press |isbn= 0-521-41322-2}}
 
==Надворешни врски==
* [http://brian.finucane.googlepages.com/ayacuchoarchaeo-isotopeproject Проект Ајакучо]
{{Commonscat|position=left|Huari}}
 
 
{{Пред-колумбиски цивилизации}}